Moje nazwiska i miejscowości


Interesujące mnie nazwiska oraz miejscowości z nimi związane:


Kościół w WildzeWilga- wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, siedziba gminy Wilga . W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie siedleckim.
Pierwsze wzmianki o Wildze pochodzą z XIII wieku W XIV wieku należała do rodu Wilckich herbu Topór . W 1407 roku ufundowana została we wsi parafia. W roku 1534 Wilga uzyskała prawa miejskie, które straciła w połowie XVII wieku na skutek upadku gospodarczego.
 Nazwiska, które mnie interesują:
-Krasnodębski
-Korgol
-Kasprzak/Kacprzak
-Osiński
-Wojtasik
-Węgrzynek
-Ziarek
Wilga-Skurcze-Wilkowyja-Marianów


Wiatrak koźlak w Parysowie
Parysów-wieś w Polsce siedziba gminyParysów  położona w woj. mazowieckiem w pow. garwolińskim.
Pierwotnie wieś nazywała się Siećcza, nazwa ta pojawia się w zapisach z XV i XVI wieku jako Scheschcza (1444), Syeczcza (1448), Syecza (1494), Szieczicza (1523). Pierwotna nazwa najprawdopodobniej brzmiała Siedźcza, i uległa przekształceniu w Siećcza. Przy słuszności jakiej hipotezy, nazwa pochodziłaby od nazwy osobowej  Siadek. Dzięki staraniom Floriana Parysa , kasztelana zakroczymskiego , miejscowość w 1538 roku otrzymała prawa miejskie na prawie magdeburskim . Od osoby założyciela pochodzi obecna nazwa. W 1869 roku miejscowość straciła prawa miejskie.
Nazwiska, które mnie interesują:
-Jedynak
-Osiak
-Frelek
-Obłoza
-Rusznica
-Kot
-Sowiński
-Łubian
-Karwacki
-Zając
-Jałocha
-Piekarczyk
-Zawadka
Starowola-Kozłów-Poschła-Parysów-Wola Starogrodzka-Starogród-ŁukówiecKolegiata w Garwolinie
Garwolin-miasto we wschodniej Polsce , usytuowane w południowo-wschodniej części Równiny Garwolińskiej, położone 60 km od Warszawy.W latach 1975-1998   należało do województwa siedleckiego.
Nazwiska, które mnie interesują:
-Łubian
-Korgol/Kargol/Korbul
-Zając

Garwolin-Czyszkówek
Kościół w Kołbieli
Kołbiel-Ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą˛ ze starożytności i wczesnego średniowiecza. Wieś założona w 1326 r.przy przeprawie przez Świder na trakcie z .Czerska do Liwu. Pierwsze wzmianki o Kołbieli pochodzą z 1407 roku, gdy prawdopodobnie został pobudowany drewniany kościół pod wezwaniem Swiętej Trójcy  ufundowany przez Mikołaja Hurzeca  herbu Jasieńczykz rodu Kolibielskich  z Kołbieli (Kolibieli) i Mikołaja herbu Pobóg z Sufczyna . W 1422 roku biskup poznański Andrzej Łaskarz  z Gosławic  podniósł ów kościół do rangi kościoła parafialnego. Obecny kościół wybudowany został wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego  w1901 r. w stylu neogotyckim. Parafia należy do dekanatu mińskiego św. Antoniego,diecezji Warszawsko-Praskiej.
 Nazwiska, które mnie interesują:
-Piętka/Pięta
-Zawadka
-Szostak
-KotZniszczony Kościół parafialny
Łaskarzew- miasto we wschodniej Polsce, położone 15 km od Garwolina. Leży nad rzeką Promnik, prawym dopływem Wisły, w otoczeniu Lasów Garwolińskich. Łaskarzew założony został na prawej stronie rzeki Promnik, przez biskupa poznańskiego Łaskarza, na miejscu osady Gorczycew położonej na lewym brzegu rzeki Promnik ziemi stęzyckiej w dawnym województwie sandomierskim w Małopolsce. Zakładając miasto Łaskarzew biskup przeniósł je na prawy brzeg Promnika, który był granicą pomiędzy Małopolską a Mazowszem, w granice swojego biskupstwa. Sprawa ta stała się przyczyną zatargu pomiędzy biskupstwem krakowskim a poznańskim. Obecnie Łaskarzew leży po obu stronach rzeki, ale dalej część na lewym brzegu Promnika zwana jest Gorczycewem.
  Nazwiska, które mnie interesują:
 -Korgol/Korgul/Kargol/Korbul
-Urawski
-Brzostowski
-Larkiewicz
-Romanowski
-Gąska
-Sierański
-Józwicki
-Zackiewicz/Zaczkiewicz
-WiedrowskiWarszawa:
 -Sowiński
-Krasnodębski
-Korgol
-Idzikowski/Idźkowski

Woj.łódzkie
Wolbórz-Piotrków Trybunalski:
-Krasnodębski
-Golnik

Litwa(Wilno):
-Kiernożycki(Preny lit. Prienai)
-Gicewicz(Giecewicz)
-Życki
-Kuprewicz

-

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz